$2.50 per row house

The machine rental and materials costs make each row house cost about $2.50 each. AS220 charges $25 for a 2 hour block of lab time. The 1/16" chipboard is $7 for 25 sheets. Each row house takes 2 sheets of chipboard and about 10 mins to setup and cut. Therefore, $25 / 120 min * 10 min + $7 / 25 sheets * 2 = $2.64. (These costs do not include the incidental costs of shipping, parking, a Cafe Tobe from Coffee Exchange, etc.)

If we add the cost of my time then they are priceless!

No comments: